Witamy w niezależnym psarskim serwisie ;)

Strona którą właśnie odwiedzasz opisuje w sposób nieszablonowy naszą piękną miejscowość zlokalizowaną w sercu województwa śląskiego. Znajdziesz tutaj historię Psar, bardzo szczegółowy opis wartości przyrodniczych oraz krajobrazowych całej gminy Psary jak również wiele innych informacji, dużo zdjęć, artykułów, gminnego sportu, szeroko pojętej kultury zawsze związane z Naszą miejscowością...no, prawie zawsze ;)

Serwis działa dla Was od 2005 roku, nie jest komercyjny i nie jest też w żaden sposób zależny od polityki, władzy, samorządu itp.
Jeśli masz pomysł, zdjęcie, artykuł, cokolwiek... napisz szukamy osób do współtworzenia serwisu

Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do częstych odwiedzin serwisu i profilu Facebook / Przemek Skrzypiec - redaktor serwisu


News: Wyścig Kolarski w Psarach

 

 

 Historia: Psary, Będzin i okolice na starych mapach

Od kilku lat zbierałem się do skompletowania materiałów i napisania artykułu o starych mapach sprzed kilkudziesięciu a nawet ponad 100 lat. Dzisiejsza mapa przede wszystkim kojarzy się z serwisami typu zumi.pl, googlemaps itp. Warto jednak wiedzieć ze pierwsze mapy jakie powstawały były to prawdziwe dzieła sztuki a dawniejsi kartografowie byli uznawani i traktowani na równie z artystami. Podobnie mapy osiągały astronomiczne ceny i były często kupowane dla ozdoby. Z biegiem lat i w momencie gdy kartografię zaczęły wspierać maszyny mapy ulegały stopniowemu ujednoliceniu. Teren Śląska był kartowany już od kilkuset lat, obecnie dzięki Internetowi, pasjonatom, oraz  stosunkowo bogatym archiwom coraz więcej materiałów jest publikowanych w sieci w ramach darmowych i ogólnodostępnych projektów.  Wiodącym serwisem jest serwis Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego http://polski.mapywig.org/  Na tej stronie znajduje się prawdziwe bogactwo map praktycznie całej Europy. Jako że nie jestem historykiem a bardziej osobą związaną z geografią nie będę wnikał w szczegóły i niuanse historyczne chcąc przede wszystkim pokazać Wam Psary, Będzin i okolice na mapach z przełomu IXX i XX w. ze szczególnym uwzględnieniem map z okresu II Wojny Światowej...Przyroda: Idzie wiosna !!!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, Widac to nie tylko za oknem, ale także da się źródło: Wikipediazauważyć w przyrodzie. Ci którzy lubią wiosenne spacery po lesie mogą juz zaobserwować pierwsze kwitnące rośliny.

Jako pierwszy po przebiśniegach zaczyna kwitnąć wawrzynek wilcze łyko ciekawa choć bardzo silnie trująca roślina (zjedzenie nawet 10 owoców może się skończyć śmiercią poprzez zatrzymanie krążenia i zapaść). Liście pojawiają się już w lutym, kwiaty w marcu lub kwietniu.Sport: Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym

24 marca (sobota) w Gimnazjum w Psarach odbęda się Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym. Szczegóły na plakacie. ZapraszamyNews: Parametry wody w "Prodle" - na co uważac wiosną gdy pobieramy wodę

Wielu z nas zaopatruje się w wode ze słynnego psarskiego "Prodła" czy "źródełka" (a w zasadzie ujęcia) przy ul Wiejskiej. Wiemy, że różne sa zdania na temat jakości wody, więc postaramy się obiektywnie rozjaśnić sprawę. Pomijamy fakt, że przy ujęciu najczęściej nieprzyjemnie pachnie, a żeby nie przebierac w słowach powiedzmy szczerze - śmierdzi szambem które dostaje się jakimś "cudownym" sposobem do studzienek burzowych pod ulicą zamieniając nasza "Psarkę" tuż za ujęciem w lepszej klasy ściek.

Kilka słów o parametrach wody ( dane z kwietnia 2008r ):

  • Woda jest na pewno dośc miękka, ( zawartość sumaryczna wapnia i magnezu wynosi 238 mg/litr  - co odczuwaja nasze czajniki zdecydowanie w postac ulgi
  • Lekka kwasowość wody (pH 6,5) związana zreszta z jej małą twardością tez jest na pewno plusem - wode napewno polubia rybki akwariowe pochodzace z Południowej Ameryki więc jak najbardziej polecana jest równez akwarystom.
  • Amoniak: 0,1 mg/litr
  • Azotany: 36,8 mg/litr
  • Azotyny:  poniżej 0,006 mg/litr
  • Żelazo: poniżej 0,02 mg/litr
  • Mangan: poniżej 0,05 mg/litr

Parametry najlepiej porównac sobie z etykietka naszej ulobionej "mineralnej".Przyroda: Prodło i Psarka

Na terenie Psar znajdują się dwa potoki, często nazywane rzeczkami, a także źródło wody pitnej. Rzeczki przepływają przez wieś w dwóch różnych jej częściach. Jedna płynie w okolicy przysiółka Cieluchowce już jako Wielonka (ze "Szybów"blink1.gif zasilana dodatkowo potoczkiem z rejonu Grabownicy i wypływami z szybów kopalnianych w rejonie plebanii koło kościoła parafialnego., a druga Psarka w Psarach Głębokich. Pierwsza Wielonka ma swoje początki na terenie sąsiedniej miejscowości - Strzyżowice, w części zwanej Belna. Ze źródeł na tamtejszym terenie ("U Wnuków", "U Piekarskich" i "Za dworem"blink1.gif jako tzw. "Buśnie Smugi" wody spływają w kierunku przysiółka Cieluchowce w Psarach. Cieki te łączą się obok mostu po kolei wąskotorowej. Dalej już jako jeden ciek wpada do rzeczki Wielonki pod nasypem kolei normalnotoro wej relacji Ząbkowice-Brzeziny, w rejonie cmentarza parafialnego w Psarach.News: XX FInał WOŚP w Psarach !!

8 stycznia 2012 r. o godz. 16.00 przed Urzędem Gminy w Psarach rozpocznie się Gminny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie imprezy: 16.00 Występy Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Psary 18. 30 Występ zespołu "Zodiak" 19.30 Losowanie głównych nagród w quizie fantowym 20.00 Światełko do nieba - pokaz sztucznych ogni 20.10 Występ zespołu "Royal Band" W czasie imprezy trwał będzie quiz fantowy, w którym każdy los wygrywa! Wszystkie zakupione losy wezmą udział w losowaniu głównych nagród. Cały dochód zostanie przeznaczony na Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. źródło: UG PsaryNews: SMSowy System Informowania Mieszkańców

Gmina Psary właśnie uruchomiła SMS - owy System Informowania Mieszkańców  Jeśli chcesz dostawać bezpłatnie od Urzędu Gminy w Psarach aktualne informacje dotyczące zagrożeń pogodowych, awarii i braku dostaw wody, imprez kulturalnych i sportowych. Wyślij SMS o treści: Psary pod numer:4455. Dowiesz się więcej odwiedzając stronę: Urzędu Gminy PsaryNews: Psary - co takiego od ponad 20 lat śmierdzi w psarskim PRODLE?

Przyzwyczailiśmy się chyba, bo przez ponad 20 lat nikt głośno nie powiedział dlaczego źródełko w Psarach zwane potocznie "PRODŁEM" śmierdzi najzwyczajniejszym w świecie SZAMBEM.

Tak - to jest to samo popularne "PRODŁO" przy ulicy Wiejskiej obok przystanku autobusowego z którego już chyba tysiące ludzi pobiera okresowo wodę do picia, w tym i bardzo licznie mieszkańcy Psar, którzy wydają się problemu nie zauważać. W sumie i po co jak baniak napełnią czysta wodą a syf leci dopiero 2 metry dalej - pod ulicą gdzie nic nie widać? Film nakręcony w okresie w którym nie było opadów deszczu od kilku dni. Skąd płynie więc brudna bo aż niebieska, śmierdząca szambem woda z rur pod ulicą? Ze studzienek burzowych które od kilku dni są suche jak pieprz?News: Wieśbook - letnie podsumowanie

W naszym Wieśbooku na dzień 1 lipca mamy już sympatyczną liczbę 69 głosów smile.gif więc czas na druga odsłonę naszego podsumowania. Ranking oczywiście najlepiej opisuje załączona mapa, z której wynika, że głosy rozkładają sie następująco:
Psary (20) głosów
Strzyżowice (7) głosów
Gródków (5) głosów
Sarnów (9) głosów
Dąbie (4) głosów
Malinowice (2) głosów
Sytuacja zmieniła się również jeśli chodzi o wzajemne sympatie. Okazuj esię ze najbardziej lubia się: Gródków - Psary (głosów na "lubię" : 5) Psary - Malinowice (głosów na "lubię" : 3) Psary - Brzękowice (głosów na "lubię" : 2) i odwrotnie również: Psary - Sarnów (głosów na "nie lubię" : 8 ) Psary - Dąbie (głosów na "nie lubię" : 4) Preczów - Malinowice (głosów na "nie lubię" : 2) poprzednie podsumowanie (pierwsze) znajdziesz tutaj: http://www.psary.info/?fn_mode=fullnews&fn_id=19 Oczywiście nie było by Wieśbooka bez Waszych komentarzy najciekawsze będziemy na bieżąco publikować - oto pierwsza partia: